משרדינו

התעשיה 15, נשר

ביטוח חו"ל

חינוך פיננסי לילדים

הורים, השתמשו בדמי החנוכה כדי להעניק לילדיכם חינוך פיננסי!

רגע לאחר שהחלו להתאושש מחגי תשרי, נאלצים ההורים להתמודד עם חג החנוכה על שלל הוצאותיו ופיתוייו. אווירת החנוכה הנוצצת הכוללת את המופעים המושקעים, את המבצעים בקניונים ואת שפע האטרקציות הקורצות לילדים מכל פינה, מעמידים את ההורים בפני דילמה: מצד אחד התקציב חונק ומצד שני קיים החשש מפני לאכזב את הילד. גיל אורלי, מנכ”ל יבולים המתמחה בייעוץ ואימון לכלכלת המשפחה, מסביר כיצד להעניק לילדים את אחת המתנות הטובות ביותר לחנוכה – החינוך הפיננסי.

בכדי להכריע את הדילמה, על ההורים לעצור לרגע ולשאול את עצמם מהי המטרה שלנו כהורים?
כהורים, היינו רוצים לתת לילדינו את הכלים שיבטיחו להם ילדות מאושרת ועתיד טוב. כעת עלינו לבחור את הדרך הנכונה בין הגשמת כל הרצונות של הילדים בהווה לבין חינוך פיננסי שיכין אותם לעתיד. חשוב להבין כי בחירה בסיפוק הרצונות תגרום לתחושה טובה בהווה אך לא תכין את הילדים לעתיד, ואף תגרע מהיכולת שלנו כהורים להעניק להם סיוע בצמתים החשובים בחיים.

למה כדאי לתת לילדים חינוך פיננסי?

בחינוך פיננסי אנו מלמדים את הילדים על קיומו של תקציב משפחתי, ומסבירים להם כי הוא אמור להספיק לא רק למימוש רצונותיהם אלא גם לצרכי ורצונות בני הבית האחרים, אנו גורמים להם להבין כי בכדי לקבל עוד משחק או ללכת לעוד הופעה ידרשו ויתורים מבני הבית האחרים. כאשר הם מבינים זאת, קל להם יותר להבין את הסירוב של ההורים ולפתח בהם ערכים ותובנות חיוביות שיסייעו להם בחיים. אנו מלמדים אותם להיות שמחים בחלקם, לפעול בהתאם ליכולות ולא מתוך חיקוי אחרים, להתחשב באחרים במשפחה וכן הלאה.

חינוך פיננסי מציג בפני הילד את המציאות כפי שיצטרך להתמודד איתה בעתיד. הוא מסייע להם לפתח את היכולת להגדיר סדרי עדיפויות, להתמודד עם תקציב מוגבל, לעודד אצלם נטייה לחסכון ולפתח את היכולת לתכנן מראש את ההוצאות. כל הכלים הללו, יסייעו להם להתמודד בבוא היום עם ניהול התקציב שלהם מבלי להכנס לחובות ולהלוואות ויבטיחו להם עתיד כלכלי שקט וטוב יותר.

כאשר ההורים נותנים לילדיהם את הכלים לחינוך פיננסי, הם יכולים ליצור אצל הילדים תחושת ערך ומסוגלות אל מול הכסף. אלו יסייעו לילדים לפתח גישה חיובית כלפי כסף, עבודה וגופים פיננסיים שונים ולא לפחד מעיסוק בכסף ובהשקעות.

כיצד רותמים את חנוכה לשם חינוך פיננסי של הילדים?

על ההורים להחליט על תקציב מוגדר עבור ימי החנוכה. לאחר שעשו זאת, עליהם לכנס את הילדים, להציג בפניהם את התקציב ואת הסעיפים ביניהם הוא עתיד להתחלק (מופעים, מזון מהיר, בילויים ושופינג). עברו עם הילדים על המופעים שמעניינים אותם, רשמו את עלותו של כל אחד מהם, והחליטו יחד את מי משבצים בתקציב החדש. עשוי זאת גם עם סעיפי התקציב האחרים וכך תבנו לעצמכם את ההוצאות לחופש חנוכה.

לצד ההצעות בתשלום, ההורים יכולים להציע לילדיהם פעילויות שאינן עולות כסף כגון טיולים בטבע, משחקי חברה משפחתיים או יום בישול משותף. אלו ילמדו את הילדים כי לא חייבים להוציא כסף על מנת להנות בחופש.

ניתן לרתום לנושא ניהול התקציב גם את דמי החנוכה, ולהחליט עם הילדים מה יעשו איתם. זוהי הזדמנות ללמד אותם כיצד לקנות חכם ולתת להם כלים לצרכנות פיננסית. אם הם שואפים לרכוש עם הכסף משהו שערכו גדול מהסכום שקבלו, עודדו אותם לחסוך את הסכום וסייעו להם למצוא דרכים לצבור עוד כסף, כמו למשל לקחת על עצמם חלק ממטלות הבית בתמורה לתשלום מצידכם.

מתנה לחיים

הורים רבים נוטים לחוש רגשות אשם על הגבלת הילדים מבחינה תקציבית, אך עליהם לזכור כי בעוד שמתנות חומריות נשכחות זמן קצר לאחר שנרכשו, כלים ודרכי חשיבה נשארים איתנו לזמן הארוך. חינוך פיננסי יעניק לילדים יתרונות רבים יותר מעוד מופע בידור או ג’ינס, ויבטיח להם את היכולת להתנהל כלכלית נכון כבוגרים ללא חובות והלוואות. חג החנוכה הוא חג האורים, ואין נכון יותר מאשר להאיר בו את דרכם של הילדים אל עבר עתיד טוב יותר.

הכותב הינו גיל אורלי מנכ”ל יבולים. יבולים היא החברה הותיקה בישראל בתחום ניהול כלכלת המשפחה, והיא סייעה לאלפי משפחות ועסקים לצאת מהמינוס ולשפר את מצבם הכלכלי. פרטים נוספים אודות יבולים ניתן להשיג בטלפון 1-700-50-44-44